ULKS „Huragan” Jasionka

13 października 2003 roku założony został Uczniowsko-Ludowy Klub Sportowy „Huragan” Jasionka. Formalnie klub funkcjonuje od 5 kwietnia 2004, kiedy to zarejestrowany został w Starostwie Powiatowym w Krośnie. Potrzeba jego utworzenia wynikała przede wszystkim z ogromnego zainteresowania piłką nożną w Jasionce, a z powodu braku drużyny w naszej miejscowości zawodnicy z Jasionki musieli grać w innych zespołach piłkarskich. Założycielem klubu jak również jego pierwszym prezesem był Adam Koś.

1

W 2005 roku Huragan Jasionka po raz pierwszy zgłosił drużynę do rozgrywek klasy „C”. W związku z brakiem własnego boiska pierwszy sezon ligowy Huragan rozgrywał na wynajętym stadionie zaprzyjaźnionej drużyny Beskidu Równe. W sezonie 2005/06 w rozgrywkach klasy „C” drużyna z Jasionki zajęła 12 miejsce.

prace-na-stadionie

Międzyczasie (od 2004 roku) w Jasionce trwały już prace aby przygotować teren pod stadion. Wykonano odwodnienie, wyrównany został teren, zasiana trawa oraz zamontowane zostały bramki, a w późniejszym terminie ławki.

awans-do-klasy-b-267895

Kolejny sezon 2006/07 to otwarcie stadionu w Jasionce i pierwszy mecz z Beskidem Równe wygrany 4:1. Był to początek sezonu, w którym Huragan odniósł 8 zwycięstw z rzędu i zajął 3 miejsce w klasie „C”, co w tamtym okresie dawało awans do klasy „B”. W ostatnim meczu w klasie „C” Huragan odniósł swoje najwyższe zwycięstwo w historii pokonując na własnym stadionie Grom Sanoczek 10:0.

puchar-polski-267924

Sezon 2007/08 to już popis Huraganu Jasionka i wiele sukcesów w rozgrywkach ligowych oraz pucharowych. Po zwycięstwie nad Lubatową oraz A-klasową wtedy Iwonką Iwonicz (7:4 po dogrywce!) Huragan dociera do 3 rundy Pucharu Polski ulegając dopiero Czarnym Jasło w stosunku 6:1.

puchar-starosty-2009-268000

Kolejne sukcesy drużyna z Jasionki osiągała zwyciężając w Pucharze Burmistrza Gminy Dukla w 2007 i 2008 roku. W tabeli ligowej klasy „B” Huragan zajmuje 1 miejsce (zapewniony awans na 4 kolejki przed końcem) i tym samym wywalcza drugi z rzędu awans, tym razem do klasy „A”. 3 sierpnia 2008 roku w Jasionce zorganizowany zostaje jubileuszowy 10 Turniej o Puchar Starosty Powiatu Krośnieńskiego, który po zaciętym boju wygrywa nie kto inny jak… Huragan Jasionka.

img_2176

W 2007 roku zostaje założona drużyna trampkarzy złożona z młodych chłopców z naszej miejscowości. W swoim pierwszym sezonie w terenowej klasie trampkarzy drużyna z Jasionki rywalizuje tylko z czterema zespołami. W pierwszym meczu przegrywa 4:3 z Błękitnymi Żeglce. Największe sukcesy drużyna trampkarzy odnosi w sezonie 2009/10, w którym wygrywając wszystkie mecze i zaledwie jeden remisując zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.

0518481980

Rok później w roku 2008 powstaje zespół juniorów złożony głównie z mocnego wtedy rocznika 1991. Juniorzy wraz z trampkarzami przystępują do rozgrywek w klasie „A” rywalizując z kilkunastoma drużynami z ościennych miejscowości. W pierwszym meczu juniorzy pokonują mocny Start Rymanów 2:0, co wzbudza podejrzenia drużyny gości i nasi zawodnicy zostają sprawdzani.

moze-tak-byc-i-w-tym-sezonie-wspomnienia-awansow-3012602

10 sierpnia 2008 roku seniorzy Huraganu Jasionka debiutują w Klasie „A” pokonując w pierwszym meczu Zamczysko Mrukowa 2:1. 2009 rok to również wygrana w Pucharze Burmistrza oraz zwycięstwo w Pucharze Starosty Krośnieńskiego, który ponownie odbył się na stadionie w Jasionce.

rozne-267941

Huragan Jasionka rozegrał 3 sezony w „A” klasie zajmując dwukrotnie 8, a w ostatnim z nich 13 miejsce, które powodowało spadek do klasy „B”. Niższa klasa rozgrywkowa była jeszcze niedawno przedostatnim szczeblem rozgrywek w Polsce, a po likwidacji klasy „C” stała się poziomem najniższym. Połączenie tych dwóch klas automatycznie obniżyło poziom „B” klasy, a piłkarze Huraganu Jasionka mieli łatwiejszą drogę do awansu. Bardzo blisko powrotu do „A” klasy było w sezonie 2017/18, gdy Huragan zajmując 2. miejsce w ligowej tabeli mógł zabrać w barażach. Jednak górą był wtedy Górnik Grabownica Starzeńska, który mógł cieszyć się z awansu. Kolejny sezon 2018/19 to już jasno sprecyzowany cel, który w przedostatniej kolejce sezonu został osiągnięty. Huragan po 8 latach spędzonych w „B” klasie mógł znów cieszyć się z awansu.

Huragan Jasionka

Swoje największe sukcesy Huragan świętował w 2007, 2008 i 2009 roku w postaci awansów oraz zwycięstw w Pucharach Burmistrza oraz Starosty. Po założeniu klubu nastała moda na piłkę w Jasionce, wszyscy zawodnicy z naszej miejscowości grający wcześniej w innych drużynach chcieli występować w Huraganie, a poprzez osobę trenera-prezesa Adama Kosia, w klubie można było dostrzec dobrą organizację, duże zaangażowanie działaczy oraz ogromne zainteresowanie kibiców.

876347

Wierzymy że Huragan doczeka się w przyszłości podobnych, a może i lepszych osiągnięć, niemniej jednak miło jest powspominać miniony okres, który miał miejsce niedawno bo przecież kilka lat temu. Zapraszamy do przeglądnięcia galerii zdjęć dotyczącej najciekawszych momentów w historii Huraganu Jasionka.