Dożynki Gminne 2019

Dożynki Gminne Dukla

W słoneczną niedzielę 25 sierpnia w Dukli odbyły się Dożynki Gminne, w których udział wzięło Koło Gospodyń Wiejskich z Jasionki.

Święto rolników w Dukli

Co roku Gmina Dukla organizuje dożynki gminne, podczas których rolnicy, po ukończeniu żniw i prac polowych, dziękują za zebrane plony. Tegoroczne święto odbyło się w niedzielę 25 sierpnia i rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w klasztorze oo. Bernardynów. W uroczystości wzięły udział 7-osobowe delegacje Kół Gospodyń Wiejskich ze specjalnie przygotowanym wieńcem dożynkowym.

Dożynki Dukla

Delegacja z Jasionki

Jasionka po raz pierwszy reprezentowana była przez nowo utworzone Koło Gospodyń Wiejskich, którego przedstawicielami były Panie: Anna Możdżan, Marta Karkoszka, Magdalena Niziołek, Beata Janeczek oraz Anna Mazurek, a także Panowie: Stanisław Torba oraz Paweł Chojecki. Oprócz Jasionki, w uroczystości udział wzięły delegacje ze Zboisk, Równego, Teodorówki, Łęk Dukielskich, Nadola i Barwinka.

Dożynki Dukla 2019

Dzielenie się chlebem i przemarsz na dukielski rynek

Po zakończonej Mszy Świętej, zgodnie z tradycją, na placu przyklasztornym wszyscy zebrani podzielili się chlebem, który jest symbolem ciężkiej pracy rolników, a dzielenie się nim stanowi wyraz jedności i wzajemnego poszanowania. Delegacje wieńcowe w tłumnym i pięknym korowodzie udały się na dukielski rynek, gdzie zaprezentowane zostały wieńce każdej miejscowości. Starostami tegorocznych dożynek byli Pan Roman Drajewicz – Radny Rady Miejskiej w Dukli oraz Pani Renata Wróbel – przewodnicząca Koła Gospodyń w Jasionce.

Dożynki Gminne Dukla 2019

Zaproszeni goście i podziękowania

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy Dukla: zastępca Burmistrza Pan Łukasz Piróg, sekretarz Pan Piotr Świder, członkowie Rady Miejskiej oraz sołtysi miejscowości. Ponadto swoją obecnością zaszczycił wicestarosta powiatu krośnieńskiego Pan Andrzej Guzik, Pan poseł Piotr Babinetz oraz Pani Małgorzata Walaszczyk-Faryj – dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, który był organizatorem tej uroczystości.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały dyplomy okolicznościowe oraz nagrody finansowe. Ze strony Pana wiceburmistrza Łukasza Piroga nie zabrakło również gratulacji i podziękowań za zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich w przygotowanie lokalnego święta plonów oraz podtrzymywanie polskich tradycji.

Galeria zdjęć

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*