SMAP Dukla 2019

W dniach 12-14 kwietnia 2019 r. na terenie gminy Dukla odbędą się XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej.

Czym jest SMAP?

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej to coroczne spotkania młodych chrześcijan ściśle związane z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, który podkreślał że to młodzież jest nadzieją i przyszłością Kościoła. Nieprzerwanie od 1994 roku w Niedzielę Palmową młodzież spotyka się w różnych miastach naszej archidiecezji, modląc się w kościołach lokalnych pod przewodnictwem Biskupa diecezjalnego, w duchowej łączności z Ojcem Świętym i młodymi katolikami na całym świecie. Gospodarzem tegorocznego spotkania młodych jest Dukla z hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Miejsce tego wydarzenia nie jest przypadkowe gdyż w okolicach tej malutkiej, przygranicznej miejscowości żył Święty Jan z Dukli, a w 1997 roku odwiedził ją Święty Jan Paweł II, który kierując do młodych słowa: ,,Otwórzcie drzwi Chrystusowi’’, zachęcał młodzież do tego typu spotkań.

Burmistrz zaprasza

Na XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej zapraszają nie tylko kapłani lokalnych Parafii, ale także gospodarz dukielskiej ziemi – burmistrz Andrzej Bytnar.

Warto dodać, że na czas trwania tego wydarzenia Rada Miejska w Dukli mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników wprowadziła czasowy zakaz sprzedaży, podawania, spożywania oraz wnoszenia napojów alkoholowych na terenie następujących miejscowości Gminy Dukla: Dukla, Cergowa, Chyrowa, Iwla, Jasionka, Lipowica, Nadole, Nowa Wieś, Równe, Teodorówka, Wietrzno i Zboiska. Zakaz obowiązuje od godziny 12:00 dnia 12 kwietnia 2019 roku do godziny 14:00 dnia 14 kwietnia 2019 roku.

SMAP-800x324

Przybędą tłumy

SMAP z roku na rok zyskuje na popularności. W tym roku do Dukli przybędzie niemalże 5 tysięcy ludzi. Młodzież oprócz Dukli gościć będą okoliczne wioski, m.in. Jasionka, gdzie przyjedzie około 550 osób. W piątek 12 kwietnia przybyli goście w godzinach 12.00-17.00 będą meldować się w recepcji, którą w Jasionce będzie Szkoła Podstawowa, następnie wolontariusze rozprowadzą ich do naszych domów.

56913333_309904596349906_5001903463924236288_n

Pakiet pielgrzyma

Każdy uczestnik otrzyma tzw. pakiet pielgrzyma, czyli zielony plecak zawierający:
kubek z logo spotkania młodych;
długopis do zapisywania najważniejszych treści;
kartka pocztowa ze zdjęciami kościołów stacyjnych;
dwie zakładki do książki (jedna z litanią do św. Marii Magdaleny i jedna z litanią do św. Jana z Dukli),
przewodnik uczestnika, w którym znajdują się modlitwy, pieśni i najważniejsze informacje o wydarzeniu;
kwartalnik „Apostolos” przygotowany przez Ruch Apostolstwa Młodzieży;
znak misji, którym jest książka pt. „Kształcenie charakteru”;
opaska odblaskowa WORD w Rzeszowie.
smycz, na której będzie można zawiesić identyfikator otrzymany na recepcji.

Osoby, które przybędą do naszych domów, znane są organizatorom spotkania z imienia i nazwiska, a identyfikator stanowił będzie swego rodzaju dokument potwierdzający ich tożsamość. Warto zapisać sobie numer telefonu młodzieży, którą będziemy gościć oraz dać im swój numer, aby mieć z nimi kontakt.

56657303_3244888058862041_5857322750124752896_n

Międzynarodowy wymiar

Swoją obecność potwierdziła młodzież z Ukrainy, Węgier oraz ze Słowacji. Na przejściu polsko-słowackim w Barwinku 13 kwietnia o godzinie 14:30 rozpocznie się Proklamacja Dekalogu. Organizatorzy wraz z młodzieżą właśnie z granicy Polski chcą modlić się o pokój oraz wysłać jasny sygnał, że młodzież z Polski i ościennych krajów chce budować fundament jedności Europy oparty na wartościach chrześcijańskich.

IMG_019

Harmonogram SMAP

PIĄTEK, 12 kwietnia 2019 r.

(od godz. 12.00 do 17.00 – zgłoszenia w recepcjach, zakwaterowanie)

18.30 – Zawiązanie wspólnoty połączone ze świadectwem z ŚDM Panama:

Dukla Fara (Hala Sportowa), Dukla OO. Bernardyni, Równe

CELEBRACJA – MĘKA CHRYSTUSA WCZORAJ I DZIŚ W MOCY BOŻEGO DUCHA I W ŚWIETLE BOŻEGO SŁOWA

SOBOTA, 13 kwietnia 2019 r.

8.30 – Msze święte w kościołach stacyjnych: Dukla Fara (Hala Sportowa), Dukla OO. Bernardyni, Iwla, Jasionka, Równe, Wietrzno; kwadrans przed Mszą św. – przygotowanie liturgii.

10.00 – spotkania w 15-osobowych grupach dzielenia (sale paraf. szkolne):
Temat: Owoce Ducha Świętego – Królestwo Boże to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym” (por. Rz 14,13-23).

12.00 – Podsumowanie pracy w grupach i modlitwa Anioł Pański

13.00 – Wspólny obiad dla wszystkich uczestników – Dukla – stadion MOSiR

SPOTKANIA Z CYKLU DUMNI Z EWANGELII (14.00-17.30) – do wyboru:

14.30 – 15.15 – W mocy Bożego Ducha budujemy Europę Ducha – spotkanie przy Krzyżu SMAP „ustawionym” na punkcie granicznym Polska-Słowacja. Celebracja – Proklamacja Dekalogu (trwały fundament wspólnoty europejskiej) + koronka do Miłosierdzia Bożego (w językach polskim, słowackim, ukraińskim i węgierskim)

Spotkania ze świadkami wiary i chrześcijańskiej kultury:
SCENA GŁÓWNA
a) Zespół ADOREMUS (inicjatywa lokalnej młodzieży) – 14.00
b) Zespół klerycki WSD Przemyśl Spes – 14.30
c) Koronka do Bożego Miłosierdzia – 15.15
d) świadectwo Rafała Wilka – 15.30
d) Koncert i świadectwa Zespołu niemaGOtu – scena główna – godz. 16.00

Lokalne inicjatywy:
– Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli
– Pustelnia św. Jana
– Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego w Bóbrce
„Namiot Abrahama” – projekt SNE (świadectwo, rozmowa, modlitwa, taniec)

HALA SPORTOWA

14.00 – 17.30 Centrum duchowości, kierownictwa i towarzyszenia młodym w odkrywaniu życia i jego piękna w różnych powołaniach – rozmowy o życiowych wyborach

możliwość spotkań i rozmów indywidualnych na temat życia i powołania (miłość, małżeństwo, rodzina, kapłaństwo, zakony – sami ale nie samotni)
spotkanie z osobami towarzyszącymi na drodze powołania
modlitwa o powołania i za powołanych…
Kierunek ŚDM Lizbona 2022 – projekt DC ŚDM AP (ks. Socha i ks. Szczepański)

14.00 – 16.00 – Kościół ciszy… w milczeniu przed Panem – adoracja Najświętszego Sakramentu z możliwością spowiedzi świętej – Dukla Fara

16.30 – 18.00 (w trakcie trwania koncertu) Wspólna kolacja – Dukla – Stadion MOSiR

19.00 – SPOTKANIE PRZY KRZYŻU – „Oto ja, Służebnica Pańska… aż po Krzyż Pana”
Dukla Fara – Hala Sportowa, Dukla – OO. Bernardyni, Równe

NIEDZIELA, 14 kwietnia 2019 r.

8.00 — Jutrznia – modlitwa poranna – kościoły, hala sportowa
8.30 — Spotkania w grupach dzielenia (sale parafialne i szkolne)
Temat: W mocy Bożego Ducha dzielę się owocami Ducha Świętego (jak smakować i jak dzielić się owocami Ducha – moja misja w mocy Bożego Ducha)
11.00 – Obrzęd poświęcenia Palm (Rynek Miasta i procesja palmowa na stadion sportowy (400 m) + EUCHARYSTIA – celebrowana przez Nuncjusza Apostolskiego i Ks. Abpa A. Szala oraz przemyskich i zaproszonych Księży Biskupów ze Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz duszpasterzy

Wszystko dopięte na ostatni guzik

Organizatorzy zadbali o obsługę logistyczną tego wydarzenia. Na stronie dukielskiej Parafii znajduje się plan przejazdu autobusów. W celu kontaktowania się na facebooku funkcjonuje strona Spotted: SMAP Dukla 2019, a dla młodzieży, którą gościć będzie Jasionka (za pomysłem naszego czytelnika) utworzyliśmy grupę SMAP Dukla – witamy w Jasionce! Tam komunikować mogą się nasi mieszkańcy, a przede wszystkim przybyli goście.

2222

Otwórzmy nasze serca

Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej to przede wszystkim czas modlitwy i spotkania z Bogiem, ale również możliwość poznawania nowych ludzi. Podczas tego wydarzenia organizowane są spotkania w grupach, nabożeństwa, koncerty i wspólna modlitwa, które mogą zmienić wiele w sercach młodych ludzi. Dukla i okolice chcą otworzyć przed młodzieżą nie tylko bramy swoich kościołów, ale także własne domy i serca. Otwórzmy nasze serca.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*